Havsfiskeguiden - Nyhetsbrev

Collage


M/S FugløyM/S Fugløy - ger möjlighet för sportfiske på nya platser där ingen fiskat med spö tidigare!

Din Tur är en av de största aktörerna när det gäller havsfisketurism i Norge. Man har ett stort urval av fiskecamper längs hela den Norska kusten och satsar medvetet på att erbjuda produkter som är attraktiva för havsfisketurister. Till kommande säsong har man en ny unik produkt i sitt sortiment, man kan erbjuda ett stort fartyg där man både bor och fiskar direkt på båten!

Gunnar AlmlidGunnar Almlid, vd för Din Tur, är nöjd att Din Tur till slut lyckats med att få fram detta koncept och han tror mycket på det.

  - M/S Fugløy öppnar helt nya möjligheter för sportfiske på de allra bästa platserna i Nordnorge, kanske på helt nya platser där ingen fiskat med spö tidigare!

M/S Fugløy är ett 95 fots fartyg som tar grupper upp till 16 personer. Maten är inkluderad i priset så det enda man behöver tänka på är att fiska och det kan man göra 24 timmar om dygnet!
Under sommarhalvåret kommer resan att utgå från Tromsö och man fiskar i området mellan Senja och Söröya. Var man fiskar är inte bestämt på förhand utan det bestäms av gruppen i samråd med den erfarna besättningen. Planerna är att utgångshamnen under våren blir Bodö detta för att kunna ta del av det fantastiska skreifisket kring Lofoten och Röst.

Inredning

  - En mycket stor fördel är det finns två stycken fullt utrustade 17,5 fots båtar ombord på fartyget. Ledsnar man på storbåtsfiske så är det bara att ge sig ut i någon av dessa båtar och testa egna fiskeplatser, berättar Gunnar.
Att detta är en spännande erbjudande är inget tvivel om. Ett så pass stort fartyg möjliggör sportfiske på platser där bara yrkesfiskare fiskat tidigare. Vilka fångster kommer vi att få höra om när sportfiske blir möjligt vid Eggakanten och de stora fiskefälten?
Havsfiskeguiden.se kommer med spänning att följa rapporterna från M/S Fugløy!

För mer information, kontakta Havsfiskeguiden




Operation havskattNYTT i Reportagebanken

Erik Widén som havs- och kustfiskat i Norge i över 40 år, bidrar med ett fiskereportage från Norge på jakt efter havskatt. Erik har dokumenterat alla sina resor där en del av dom blivit utgivna i förkortad form i norska tidskrifter. Erik kommer även med fler berättelser framöver bl.a från Irland.

Saxat ur texten Operation havskatt
Vi fiskar med rena pirkar och några upphängare eftersom musselletandet i gryningen slagit slint. I normala fall skulle detta betyda att chanserna för havskatt varit försvinnande små, men inte i dessa vatten. Mitt allra första hugg resulterar i en fisk på fem kilo, vilken snart följs av flera. Det tycks finnas havskatt överallt. Trots att vi fiskar på ganska stort avstånd från varandra får vi hugg med jämna mellanrum. En och annan torsk hakar på emellanåt, men katterna dominerar stort. Det är präktiga bitar mellan fyra och sju kilo, men de verkliga tungviktarna uteblir.

Läs mer på Havsfiskeguiden ››




Notiser

Fiskeguide på Hitra! - Till kommande säsong kan Hitra Turistservice erbjuda fiskeguide till sina gäster. Guiden följer med i er båt och tipsar om de bästa fiskeplatserna och fiskemetoderna. Läs mer ››

Expedition Hälleflundra! - I maj månad anordnar Nordnatur en ”hälleflundravecka” vid Saltströmmen tillsammans med Kristian Keskitalo, Arctic Seaport, Normark och Fiske för Alla! Läs mer ››

VM i skreifiske! - Under våren kommer stora mängder torsk från Barents Hav till Lofoten och då passar det bra att hålla tävlingen ”VM i Skreifiske”! I år genomförs tävlingen den 31 mars – 1 april.
Läs mer ››



Havsfiskeguidens Nyhetsbrev nr.1-2006.
Här presenterar vi reportage, erbjudanden och mycket annat med anknytning till havsfiske i Norge.

Hitra Turistservice

Olderdalen Rorbuer

Havsfiskecenter

Din Tur

Normark

Andørja Adventures

Om du inte längre vill få nyhetsbrevet från havsfiskeguiden,
gå in på www.havsfiskeguiden.se och avregistrera dig.
Havsfiskeguiden.se © 2006


Havsfiskeguiden